Sąsiad
Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 421
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa
|
Wysłany: Czw 0:16, 04 Lis 2010 Temat postu: Odpowiedzialność członków rady nadzorczej za ........ |
|
|
Zachęcam nowych członków starej rady nadzorczej do odwiedzenia strony ww.naszepojezierze.olsztyn.pl i poczytania sobie o odpowiedzialności członków tego organu za namawianie spółdzielców do głosowania za błędnie sporządzonym przez zarząd spółdzielni sprawozdaniem finansowych co ma niewątpliwie od wielu lat miejsce w spółdzielni Przy Metrze.
Spółdzielcy z Pojezierza poszli w końcu po rozum do głowy i złożyli wniosek o postępowanie dyscyplinarne przeciwko biegłemu rewidentowi od lat badającemu nieuczciwie sprawozdania w tej spółdzielni – więcej na ten temat w zakładce BIEGLY REWIDENT w Aktualnościach. Nie wiem dlaczego nie udaje się to w spółdzielni Przy Metrze.
Poniżej fragment z informacji o kreatywnej księgowości w Pojezierzu i odpowiedzialności z tego tytułu członków rady nadzorczej:
„Warto tu nadmienić, iż tak jak przedstawia to na swojej stronie Zespół Prawno – Ekonomiczny Krajowej Rady Spółdzielczej, znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła nową definicję "członka organu jednostki" (art. 3 ust. 1 pkt. 5a) oraz zmianę definicji "kierownika jednostki" (art. 3 ust. 1 pkt. 6) wprowadzając do przepisów ustawy o rachunkowości nową grupę osób odpowiedzialnych za sporządzanie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki. Osobami odpowiedzialnymi są kierownik jednostki (zarząd) oraz członkowie rady nadzorczej. Zmiana art. 4a nakłada na kierownika jednostki oraz członków rady nadzorczej wspólnej odpowiedzialności za sporządzenie i publikowanie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki zgodnie z wymaganiami przewidzianymi w ustawie o rachunkowości. Sankcja za takie naruszenie przepisów zawarta jest w art. 77 ustawy o rachunkowości ("każdy kto wbrew przepisom ustawy o rachunkowości nie sporządza sprawozdania finansowego, sporządza go niezgodnie z przepisami ustawy lub dopuszcza do zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie"). Ponadto stosownie do art. 79 ustawy o rachunkowości osoba, która wbrew przepisom ustawy nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Nie poddanie badaniu sprawozdania finansowego powoduje naruszenie przepisów ustawy o rachunkowości, a w konsekwencji według nowej regulacji art. 4a ustawy odpowiedzialność karną również członków rad nadzorczych. Wprowadzona zmiana rozszerza dotychczasową odpowiedzialność karną również na członków rady nadzorczej. Obowiązek ten dotyczy już sprawozdań finansowych za 2008 r.
W związku z powyższym członkowie rad nadzorczych wspólnie z zarządem odpowiadają nie tylko za same sporządzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności jednostki ale również za to czy sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniają wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w związku z art. 88a § 1 ustawy Prawo spółdzielcze rada nadzorcza podejmuje uchwałę w zakresie badania pod względem rzetelności i prawidłowości sprawozdania finansowego niezależnie czy było one poddane badaniu przez biegłego rewidenta.
W nowelizacji ustawy o rachunkowości doprecyzowano kilka definicji i zasad, w tym w szczególności definicję inwestycji, członka organu jednostki , kierownika jednostki, środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz zasady wyceny aktywów i pasywów, konsolidacji , inwentaryzacji itp. W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości każda spółdzielnia zobowiązana jest dostosować te zmiany w polityce rachunkowości. Początek roku to jedyny możliwy czas na wprowadzenie nowych zasad w polityce rachunkowości oraz na dokonanie weryfikacji posiadanych składników aktywów pod względem nowych określeń.
Czas by nowi członkowie Rady Nadzorczej spółdzielni wprowadzili uchwałą, możliwość dokonania kontroli przez niezależną firmę audytorską, która pozwoli na eliminację uchybień i rozpoczęcie prowadzenia prawidłowej (zgodnej z ustawą) i przejrzystej dla mieszkańców rachunkowości, gdzie pozycje finansowe w sprawozdaniu finansowym będą czytelne i wytłumaczalne zarówno przez przyszłego biegłego rewidenta, radę nadzorczą i zarząd.”
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Sąsiad dnia Czw 0:20, 04 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
|
|