gaga
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 23:10, 10 Paź 2018 Temat postu: Walne Zgromadzenie -13.10.2018 r. |
|
|
Bardzo ważne stanowisko Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni
Mieszkaniowych dla obrad Walnego Zgromadzenia w dniu 13.10. 2018 r.,
które na wniosek Komisji Statutowej związek przygotował.
Odnośniki poniżej:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Osoby niezalogowane mogą skopiować linki:
Cytat: | https://zapodaj.net/517ec20a27500.png.html |
Cytat: | https://zapodaj.net/8047fa4ea8ec1.png.html |
Treść pisma:
Cytat: | W odpowiedzi na pismo z dnia 26.08. br. w sprawie projektu statutu Spółdzielni, Krajowy Związek Rewizyjny przedstawia następujące stanowisko.
Tryb składania, przyjmowania i rozpatrywania wniosków kierowanych do Komisji.
Stosownie do treści przyjętego przez Walne Zgromadzenie treści „Regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia" Komisja Statutowa została upoważniona m.innymi do zbierania w trakcie obrad WZ i poza jego obradami propozycji zmian i uwag do treści projektu zmian w statucie Spółdzielni. Przy tak skonstruowanym zadaniu Komisji wszystkie zgłaszane wnioski, uwagi i propozycje są tak samo ważne, bez względu na to w jakim trybie i w jakich okolicznościach (na sali obrad, czy też poza nią) wpłynęły do Komisji.
Z treści uchwały Walnego Zgromadzenia nr 24/2017 z dnia 14.102017 r. nie wynika żadna dyspozycja dla Komisji uprawniająca ją do dokonywania selekcji wniosków w aspekcie ich ważności. Gdyby autorzy uchwały mieli taką intencję to w uchwale umieszczono by kryteria takiej selekcji. W ocenie Związku wszystkie zgłaszane wnioski posiadają taki sam status, a rolą Komisji jest zbadanie czy nie są one sprzeczne z istniejącym prawem, w szczególności zaś z ustawą— Prawo spółdzielcze i ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i innych związanych z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych. Zdaniem Związku formułowane w trakcie obrad luźne wnioski i dywagacje niemające atrybutu uchwały — nie są w tym zakresie wiążące dla Komisji. Komisja powinna rozpatrzyć wszystkie zgłoszone wnioski i zająć swe stanowisko. O losie tych wniosków zdecydują ostatecznie członkowie w trakcie głosowania. Wskazanym jest, aby Komisja — jeli taka sytuacja zaistnieje - „wyłowiła" grupę wniosków wzajemnie sprzecznych co ułatwi członkom podejmowanie decyzji.
Podjęte dotychczas decyzje — uchwały w sprawie prac Komisji nie precyzuj% w jakim trybie i z jaką częstotliwością mają być składane informacje, wykazy, statystyki. Jeżeli uchwała 24/2017 tego nie uwzględniała, to sposób komunikowania się z organami Spółdzielni winien być oparty na formule — stosownie do potrzeb.
Wniosek najdalej idący.
Nie ma żadnego przepisu ani definicji pojęcia „wniosek najdalej idący". Przyjęta praktyka wygląda w ten sposób, że np. przewodniczący określonego organu (WZ., Rady) przed poddaniem wniosku pod głosowanie precyzuje i ogłasza uczestnikom danego zgromadzenia proponowaną treść wniosku w taki sposób. aby jego redakcja była przejrzysta, a wniosek nie budził wątpliwości co do intencji wnioskodawcy. W pierwszej kolejności prowadzący obrady poddaje pod głosowanie
wniosek najdalej idący, to jest taki, przyjęcie którego wyklucza potrzebę głosowania nad pozostałymi wnioskami. Ewentualny spór, co do tego, który z wniosków jest najdalej idący rozstrzyga prowadzący obrady.
Jeżeli oprócz wniosku (wniosków) o podjęcie uchwały w danej sprawie zostanie zgłoszony wniosek o odrzucenie tego wniosku (wniosków), organ (WZ, Rada, Grupa Członkowska) głosuje w pierwszej kolejności nad wnioskiem o odrzucenie wniosku (wniosków) o podjęcie uchwały.
Głosowanie nad poprawkami do poszczególnych paragrafów lub ustępów projektu uchwały następuje według ich kolejności z tym, że można w pierwszej kolejności poddać pod głosowanie te poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach.
W przypadku przyjęcia poprawki wykluczającej inne poprawki do projektu uchwały, poprawek tych nie poddaje się pod głosowanie.
Usuniecie ze statutu zapisu o funduszu udziałowym.
W przedmiocie funkcjonowania funduszu udziałowego po nowelizacji z lipca 2017 r. przedmiotowa ustawa nie zawiera i nie proponuje żadnych rozwiązań. To milczenie ustawy w tej sprawie jest w pewnym sensie rwasadnione aktualnym stanem prawnym. Brak jest bowiem jednolitego stanowiska w tym zakresie środowiska prawniczego, nie ma również w tej sprawie żadnego orzecznictwa.
W ocenie Związku propozycja taka jest przedwczesna i chyba nie ma potrzeby dla takich działań już na najbliższym Walnym Zgromadzeniu. Warto poczekać do pierwszych orzeczeń w tej sprawie - o ile się oczywiście pojawią lub nawet poczekać na ewentualne stanowisko Sądu Najwyższego — co okazało się słuszne w przeszłości np. w sprawie dalszego funkcjonowania w spółdzielniach mieszkaniowych zebrań przedstawicieli, czy też kontrowersyjnej dla niektórych wówczas sprawy poprawnego liczenia ilości kadencji w radach nadzorczych. |
Kolejne pismo KZR:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat: | https://zapodaj.net/79e9f9fbffea3.jpg.html |
Cytat: | https://zapodaj.net/3476f9545ffed.jpg.html |
Cytat: | https://zapodaj.net/5972d62190a20.jpg.html |
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez gaga dnia Czw 23:59, 11 Paź 2018, w całości zmieniany 5 razy
|
|