Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze"
Niezależne forum mieszkańców Spóldzielni Przy Metrze
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wyrok TK

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna -> Sprawy aktualne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ph14




Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:33, 07 Lut 2015    Temat postu: Wyrok TK

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nowy




Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 106
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 16:44, 07 Lut 2015    Temat postu:

Przyklejam tekst z Wyborczej bo za moment będzie dostępny tylko w wersji płatnej.



Wyrok TK ciosem dla prezesów spółdzielni. Już nie pomoże im "drużyna"
Marek Wielgo
06.02.2015 , aktualizacja: 06.02.2015 16:11

O sprawach dotyczących spółdzielni mieszkaniowej nie powinny decydować osoby, które nie mają w niej lokalu - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Może on być ciosem dla tych prezesów spółdzielni, którzy od lat nimi rządzą, głównie dzięki tzw. członkom oczekującym.
Artykuł otwarty
Członkiem spółdzielni nie będzie już mógł być praktycznie każdy. A tak jest obecnie, gdyż art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych daje w tej sprawie ich zarządom całkowitą swobodę. - Wykorzystują to niektórzy prezesi, przyjmując na członków m.in. podlegających im pracowników. Nawet jeśli ci ludzie nie mają mieszkania w danej spółdzielni, mogą uczestniczyć w jej walnym zgromadzeniu, na którym zapadają najważniejsze decyzje - mówi posłanka Platformy Obywatelskiej Lidia Staroń. Jakie? - Na przykład dotyczące pożyczek, wysokości opłat czy odwołania zarządu - wyjaśnia.

Bez członków oczekujących

Niestety, frekwencja na zgromadzeniach jest na ogół mizerna, więc zdarza się, że prezesi spółdzielni zarządzają nimi, jak chcą. Teraz nie będą już oni mogli liczyć na głosy swojej "drużyny", czyli m.in. bojących się o utratę pracy podwładnych lub występujących w charakterze tzw. członków oczekujących krewnych i przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm. Na wniosek 60-osobowej grupy posłów PO Trybunał Konstytucyjny (TK) uznał bowiem za niezgodny z konstytucją wspomniany przepis "w zakresie, w jakim dopuszcza członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej podmiotów, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa odrębnej własności lokalu".

W komunikacie TK czytamy m.in., że członkami spółdzielni "nie mogą być zatem osoby, które nie posiadają prawa do lokalu lub ekspektatywy w danej spółdzielni. Do tej kategorii podmiotów należą tzw. członkowie oczekujący, członkowie organów spółdzielni i osoby w niej zatrudnione, a także osoby, które będąc członkami spółdzielni, zbyły lub w inny sposób utraciły prawo do lokalu (np. wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego) w spółdzielni lub w budynkach przez nią zarządzanych".

Dodajmy, że wyrok TK oznaczający uchylenie niekonstytucyjnego przepisu wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co w praktyce nie trwa dłużej niż dwa tygodnie.

Nie stracą wpłat na remonty

Mieszkańców spółdzielni, którzy chcą się od niej oderwać, najpewniej ucieszy wiadomość, że TK uchylił również art. 26 § 2 Prawa spółdzielczego w zakresie, "w jakim nie przewiduje prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje odrębna własność lokalu, do odpowiedniej części funduszu remontowego". Lidia Staroń opowiada, że zna przypadki wspólnot mieszkaniowych, które wprawdzie wydzieliły się ze spółdzielni, ale kosztem utraty setek tysięcy złotych gromadzonych latami w funduszu remontowym.

Trybunał zwrócił uwagę, że w tym przypadku konieczne jest doprecyzowanie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, żeby było wiadomo, jak mają się rozliczyć ze wspólnotami mieszkaniowymi, które się z nich wyodrębnią. Dodajmy, że jest to możliwe w dwóch sytuacjach: na wniosek większości właścicieli lokali (obliczanej według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej) oraz gdy w danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali. Innymi słowy, gdy wszyscy posiadacze lokatorskiego bądź własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu przekształcili je w prawo odrębnej własności.

Read more: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adamus




Dołączył: 18 Gru 2010
Posty: 1887
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piaseczno

PostWysłany: Nie 22:31, 08 Lut 2015    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NEO




Dołączył: 23 Maj 2010
Posty: 1769
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 0:57, 09 Lut 2015    Temat postu:

ciekawe uzasadnienie
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna -> Sprawy aktualne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin